Pokrzywa na działce. Wartościowe zioło
Pokrzywa
Ostatnio doceniliśmy wartość pokrzywy. Ponieważ zaczęliśmy dbać o naszą działkę to i pojawiła się w naszym życiu pokrzywa która sobie swobodnie rosła tu i ówdzie w zakamarkach działki. Piękno naszego skrawka ziemi doceniliśmy dopiero niedawno. Z powodu koronawirusa zaczęliśmy częściej wychodzić do ogrodu i zapraszać znajomych na wspólne spotkania na działce. Otóż wokół miejsca na ognisko usadowiła się też pokrzywa. I tak zaczęła się nasza przygoda z pokrzywą 😉
Najpierw ją wyrwaliśmy a potem zaczęliśmy się zastanawiać jak ją spożytkować. No i przyszedł pomysł na zasuszenie liści aby potem móc pić herbatę z pokrzywy. Polecamy! Liście pokrzywy szubko się suszą, potem trzeba je tylko pokruszyć, wsypać do jakiegoś pojemnika i gotowe. A herbata z naparu z pokrzywy jest naprawdę zdrowa.
Pokrzywa to wspaniały dar natury
Bogata jest bowiem w minerały takie jak wapń, magnez, fosfor, żelazo, potas, krzem, siarka, jod, sód. Ponadto jest bogactwem witamin min. A, K, C oraz witamin z grupy B. Warto też wspomnieć o innych związkach czynnych biologicznie takich jak garbniki, aminy, kwasy organiczne czy serotonina, histamina a także olejki eteryczne. Surowcem leczniczym są liście, całe ziele jak również korzeń.
Liście pokrzywy do herbaty najlepiej zebrać w kwietniu lub maju aby miały jak najwięcej właściwości leczniczych. Napar z pokrzywy możemy przygotować ze świeżo zebranych liści (wystarczy je tylko umyć i rozdrobnić) które zalewamy na chwilę wrzątkiem. Natomiast suszone liście pokrzywy zalewamy wrzątkiem i czekamy około 2 minut. Jeśli potrzymamy dłużej to napar wyjdzie ciemny i o silniejszym działaniu moczopędnym.
Aby poprawić smak naparu możecie dodać miętę lub jakąś herbatkę owocową. Dobrym rozwiązaniem jest też dolanie ulubionego soku do gotowego naparu.
Pokrzywa ze względu na zawartość żelaza wzmacnia organizm bo ma działanie krwiotwórcze (wpływa na produkcję krwinek czerwonych). Jej działanie oczyszczające (roślinny detoks) wpływa pozytywnie na zdrowie i sprawia, że wzmacnia się nasza odporność.
Dodam jeszcze, że pokrzywa działa pozytywnie na nasze trawienie i wspomaga przemianę materii.
No to teraz po takiej lekturze, pora zaparzyć sobie herbatkę pokrzywową 🙂
Może i Wy spojrzycie inaczej na tą roślinę. To nie chwast tylko wartościowe zioło.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Róża Jerychońska. Zmartwychwstanka [czytaj]
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. SINGLOMANIA została stworzona żebyśmy mogli pomagać a także dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Jeśli masz pytanie napisz do nas: singlomania@op.pl