Zachowania które niszczą związek
Zachowania które niszczą związek
Przywołując na myśl zachowania które niszczą związek często uważamy, że wynikają one ze zdrady, kłopotów finansowych czy tak zwanego niedopasowania charakterów. Są to jedne z najczęściej podawanych argumentów w sytuacji rozstania czy rozwodu partnerów.
Ponieważ są to faktycznie sytuacje prowadzące do wielu nieporozumień omówimy je w oddzielnych artykułach. W tym artykule natomiast chciałbym omówić inne tematy które są równie destrukcyjne, a znacznie rzadziej omawiane. Są one o tyle istotne, że również mogą doprowadzić do rozpadu związku a ponieważ nie są omawiane, to przez to przemilczanie stają się tym groźniejsze dla naszej relacji.
Warto więc zwrócić uwagę na zagadnienia takie jak:
- Lekceważenie potrzeby dotyku
- Funkcjonowanie jak współlokatorzy
- Brak rozmów o związku
- Dzielenie obowiązków domowych
- Zły wpływ znajomych par na związek
Przeanalizujmy więc zachowania które niszczą związek. Myślę, że warto zastanowić się jak naprawić relacje z partnerem zanim staniecie się obojętni wobec siebie.
Lekceważenie potrzeby dotyku – Zachowania które niszczą związek
Dotyk to nie tylko seksualnie pojęta erotyka. To także w codziennym życiu wyraz bliskości, wzajemnego szacunku, przyjaźni. Jako ludzie potrzebujemy dotyku na co dzień. Dotyk pomaga nam w nawiązaniu i utrzymaniu więzi rodzinnych. Pomaga nam w sytuacjach kryzysowych, czy stresowych. Jest bardzo ważny szczególnie w związkach trwających dłuższy czas. Mówię o najprostszych gestach typu muśnięcie dłońmi podczas mijania się, częste przytulanie podczas spotkań w kuchni, całus przy wyjściu, czy powrocie z pracy itp. Pary które takiego dotyku zaniedbują w życiu codziennym zaczynają się od siebie oddalać. Brak takiego dotyku działa bowiem bardzo mocno na podświadomość. Mówi nam „nie jestem już jej / jemu potrzebny / potrzebna”. Efektem może być stopniowy, powolny (a przez to groźniejszy, bo początkowo niezauważalny) zanik więzi między ludźmi. Ta sytuacja prowadzi do drugiego problemu który bywa naturalną konsekwencją.
Funkcjonowanie jak współlokatorzy
Przychodzi taki moment w związku, że zaczynacie czuć się coraz bardziej jak współlokatorzy. To cichy i bardzo częsty zabójca związków. Objawia się tym, że zaczynają was łączyć jedynie wspólne dzieci, płacenie rachunków, wspólny kredyt, sprzątanie mieszkania. Stajecie się powoli dla siebie obcymi ludźmi. Nie bez powodu jednym z najczęstszych statystycznie momentów w których następują rozwody jest tzw. „wyfrunięcie dzieci z gniazda”. Pozostaje w nim dwoje już emocjonalnie obcych sobie osób. Obcych, bo nie ma już w domu tego co ich łączyło: dzieci. A pozostał bagaż żali, niedomówień i pretensji.
Prace które dla domu wykonujecie (od zawodowej, po zmywanie naczyń po obiedzie, czy sprzątanie domu) wykonujecie osobno mijając się codziennie jak dwoje obcych osób wymawiających jedynie formułki grzecznościowe i czasem rozmawiających na neutralne tematy.
Rozwiązanie takiej sytuacji stanowią wspólne cele, wspólne aktywności. Ponowne nawiązanie dotyku. Także i może głównie przypomnienie sobie tego co was kiedyś łączyło i próba odbudowania tego, a być może zbudowania po raz drugi. W końcu kiedyś już było pięknie. Być może właśnie teraz macie drugą szansę na zbudowanie wspaniałego, pełnego miłości związku.
Brak rozmów o związku
Kolejny niebezpieczny moment to etap w którym przestajecie rozmawiać o waszym związku. Związek to nie tylko codzienne problemy i nie jedynie zdawkowe pozdrowienia. To także gruntowne rozmowy o tym co nas łączy, co możemy poprawić. O tym kiedy czujemy się kochani, a kiedy miłości nam brakuje. Warto siąść np. raz w tygodniu i porozmawiać o tym z szacunkiem i na spokojnie. Nie tylko o problemach, ale także o tym co jest między nami miłe. Wyjaśnianie sobie na bieżąco różnych tematów sprawi, że zmniejszy się ilość sytuacji w których emocje będą szukały gwałtownego ujścia choćby podczas kłótni.
Dzielenie prac i obowiązków domowych jako zachowania które niszczą związek
Zastanów się również czy pomagacie sobie wzajemnie w obowiązkach domowych. Sytuacja w której tylko jedna strona jest odpowiedzialna za utrzymanie porządku w domu prędzej, czy później doprowadzi do kryzysu w związku. Generalnie pary które nie dzielą obowiązków domowych (jak wynika z badań) określają swoje związki jako mało satysfakcjonujące. Z własnego doświadczenia podpowiem, że warto nie tylko dzielić wspólnie obowiązki domowe, ale także od czasu do czasu się nimi wymieniać, a także niektóre sprawować wspólnie.
Przykładowo każdy przy sprzątaniu zwraca uwagę na inne szczegóły, więc sprzątając na przemian sprawimy, że mieszkanie będzie czystsze. A sprawując niektóre obowiązki wspólnie zyskujemy możliwość wspólnej aktywności którą możemy przekształcić we wspólną zabawę.
Zły wpływ znajomych par na związek
Laura Heck, terapeutka małżeństw i rodzin z Uniwersytetu w Salt Lake City twierdzi, że znajomi mają bezpośredni wpływ na twój związek. Wasi znajomi którzy przesiąknięci są negatywnymi emocjami, którzy obgadują się za plecami, zdradzają, czy potajemnie flirtują mają negatywny wpływ także na twój związek. Przesiąkasz ich energią i z czasem będzie to psuło także relację z osobą tobie najbliższą. Jak mówi stare przysłowie „z kim przestajesz, takim się stajesz”. Warto utrzymywać kontakt z osobami pozytywnymi które pomagają wzrostowi relacji z twoim partnerem lub partnerką.
Wnioski:
Omówiliśmy wszystkie te zachowania które maja wpływ na wasze zdrowe relacje. Przeanalizuj swoje zachowanie i relację z partnerem pod katem tego czy w jakiś sposób nie wpływasz na pogorszenie sytuacji w waszym związku. Często nie uświadamiamy sobie, że jakieś nasze zachowania mogą tak silnie oddziaływać na relacje z inną osobą. Jeśli uważasz, że problem leży po stronie partnera, koniecznie to omówcie. Odpychanie problemu lub udawanie, że go nie ma jest najgorszym rozwiązaniem. Wcześniej czy później dojdzie do nerwowego spięcia miedzy wami. Może przeczytajcie razem ten artykuł i czytając porozmawiajcie jakie macie odczucia na temat danego zagadnienia.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Zmienianie zachowania partnera [czytaj]
Co irytuje mężczyzn w kobietach? [czytaj]
Czego mężczyźni nie lubią w kobietach? [czytaj]
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. SINGLOMANIA została stworzona żebyśmy mogli pomagać a także dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Jeśli masz pytanie napisz do nas: singlomania@op.pl