Relacje między kobietą a mężczyzną

Relacje
Relacje pomiędzy kobietami i mężczyznami bywają czasami skomplikowane. Mogą wydawać się one proste i oczywiste dla tych którzy patrzą na nie z boku bądź dla tych którym je opowiadamy.
Zdecydowanie natomiast nie są przyjemne dla jej uczestników. Kiedy sami jesteśmy zaangażowani emocjonalnie w określony układ z partnerem to kierują nami emocje. Mówimy wtedy rzeczy których potem często żałujemy. A jak wiemy wypowiedziane słowa oskarżeń na długo pozostają w pamięci. Zdarza też się nam zachowywać w irracjonalny sposób bo jesteśmy zdenerwowani lub urażeni. Takie zachowania mają ogromny wpływ na relacje między partnerami.
- Męski foch i jego wpływ na relacje
- Z czego wynika określone męskie zachowanie?
- Nieuświadomione mechanizmy
- Wzorce zachowań wyniesione z domu
Wyobraź sobie taką sytuację:
Dzień jak co dzień. Wydawałoby się …..ONA rano wstała, przywitała się z psiakiem, potem ruszyła do pokoju (gdzie ON ogląda film), żeby się na dzień dobry przywitać. Jest miło, buziaczek, przytulenie, chwila rozmowy i idzie się umyć. Teraz pora na śniadanie, przygotowuje więc dwa talerzyki, jeden dla niego drugi dla niej ze smaczkami śniadaniowymi. Już mają jeść gdy ON stwierdza „czekaj jeszcze gimnastyka”. Faktycznie obiecali sobie, że będą razem rano ćwiczyć i starają się to regularnie robić. Wtedy słyszy pytanie „Kto dziś prowadzi?” więc stwierdza żeby to ON pokazywał ćwiczenia.
Jak to wpłynie na ich relacje?
Do głowy jej nie przyszło, że to jest ten moment kiedy skazuje się na jego ofiarę. Nie zdaje sobie sprawy jaka będzie reakcja na jej decyzję. A więc tak….
Ćwiczą. Jedno ćwiczenie, drugie, kolejne i kolejne i wtedy ONA chce to ostatnie ćwiczenie powtórzyć a ON ma już pomysł na kolejne. Więc ONA powtarza sobie ćwiczenie a ON robi już inne i przechodzi do kolejnego. Potem ONA chce przejść do ćwiczenia które ON właśnie robi ale słyszy, że musi zrobić tamto na paluszkach. Oczywiście ONA chce z nim razem ćwiczyć więc robi to co ON i….
Czasami męski foch jest równie trudny do zniesienia jak kobiecy. Po ćwiczeniach siadają zjeść śniadanie i na swoje nieszczęście ONA stwierdza że boli ją w kolanie.
Ooo! Tak! Teraz dzięki niemu wie, że boli ją bo niepotrzebnie powtórzyła tamto ćwiczenie. Irytuje ją jego komentarz więc stwierdza: „Wcale mnie to kolano nie boli, tylko tak powiedziałam żebyś miał pretekst żeby się przyczepić i udowodnić mi, że niepotrzebnie drugi raz ćwiczyłam”. I wtedy ON stwierdza, że idzie do swojego pokoju.
Męski foch i jego wpływ na relacje
W ten sposób mają już dzień zupełnie spieprzony. Zadąsani, wściekli jeden na drugiego, każdy siedzi sam w swoim pokoju z poczuciem obrazy i urazy. Ale co tak naprawdę się stało? Kobieta przekonana jest, że nic mu nie zrobiła. Bo nic aż takiego się niby nie wydarzyło.
Ale czy na pewno?
Mężczyzna lubi czuć, że jest przywódcą „stada”. Jeśli dostał pozwolenie na dowodzenie to chce się w pełni wykazać. W momencie gdy kobieta stwierdza, że będzie robiła coś inaczej niż on zaproponował czuje się niedoceniony w swojej roli. Co więcej czuje, że kobieta uważa, że jest niewystarczająco kompetentny w tym co robi. Dodatkowo mężczyzna podświadomie czuje się odpowiedzialny za partnerkę. Jeśli prowadzi ćwiczenia to w swoim przekonaniu tak to robi aby dla wszystkich było bezpiecznie (czytaj: żeby nikt, nic sobie nie uszkodził, nie nadwyrężył). Przez głowę przebiega mu więc myśl „Nie po to ja się staram, żeby ona robiła po swojemu”. Jest wściekły, że jak coś się stanie to nie będzie miał nad tym kontroli.
Z czego wynika określone męskie zachowanie?
Mężczyzna jednak nie uświadamia sobie na poziomie świadomym co nim tak naprawdę kieruje. Staje się nagle spięty i czuje niechęć do partnerki. Dlatego gdy tylko nadarza się okazja „udowadnia” jej swoją rację. Nie chce aby ich relacje się popsuły. Chce się po prostu odegrać stwierdzając, że boli ją kolano bo niepotrzebnie ćwiczyła dwa razy to samo.
Wtedy to kobieta zaczyna czuć się niepocieszona faktem iż on na siłę jej coś udowadnia. Uważa, że się jej czepia i dlatego odpowiada mu w nieprzyjemny sposób. Mężczyzna czując, że zaraz się pokłócą wychodzi do drugiego pokoju. Robi to gdyż chce sobie na spokojnie wszystko przemyśleć, zastanowić się co się z nim dzieje i dlaczego tak zareagował na daną sytuację. Wycofując się mężczyzna dąży do tego aby osiągnąć z powrotem równowagę emocjonalną i się uspokoić. Jest to dla niego naturalna metoda poradzenia sobie ze swoimi emocjami i większość mężczyzn wybiera ten sposób „kuracji” nieświadomie.
Dla kobiety natomiast jest to trudny moment. Czuje się odrzucona i osamotniona. Nie rozumie co tak naprawdę wielkiego się wydarzyło żeby on musiał ją zostawiać samą w pokoju. Często kobiety błędnie interpretują takie zachowanie jako chęć ukarania jej za to co zrobiła lub powiedziała. Zastanawiają się więc co takiego „strasznego” zrobiły. Nie mają pojęcia co wytrąciło partnera z równowagi. Przez głowę przechodzi myśl: „Przecież obrażony wyszedł do drugiego pokoju więc musi być ze mnie z jakiegoś powodu niezadowolony”.
Wnioski:
Dlatego tak ważne jest aby mężczyźni byli świadomi swoich reakcji. Stąd też nasze artykuły. Podobnie panie powinny rozpoznawać zachowania mężczyzn. Jeśli uświadomimy sobie jakie intencje nami kierują to łatwiej nam będzie porozmawiać o tym z partnerem/partnerką. Łatwiej nam będzie również powiedzieć: „ Kochanie, przerwijmy tą rozmowę. Muszę mieć chwilę dla siebie i to przemyśleć”. Dobrze byłoby również dodać: „Wrócimy do tej rozmowy jutro”. Mężczyzna pokazuje w ten sposób, że nie jest zainteresowany konfliktem.
Opisane wydarzenie obrazuje typowe dla mężczyzn i kobiet zachowanie i można je odnieść do wielu innych sytuacji. Nie rozumiemy wzajemnie swoich zachowań a przez to błędnie je interpretujemy. Warto więc zanim pomyślicie źle na temat zachowania bliskiej osoby zastanowić się co nią/nim kierowało. Przecież nie jest tak, że wstajemy rano z myślą „O! teraz to poćwiczymy i to będzie świetny sposób żeby jej/jemu coś udowodnić”. Wręcz przeciwnie, każdy z nas chciałby miło spędzić czas z partnerem.
Nieuświadomione mechanizmy
Wiele rzeczy robimy jednak nieświadomie i dlatego sprawy zaczynają toczyć się inaczej niż byśmy chcieli. Mechanizmy zachowań mężczyzn i kobiet są często nieuświadomione. Zachowujemy się tak a nie inaczej bo tak zachowywali się nasi rodzice a my jako dzieci obserwowaliśmy ich zachowanie jako jedyne słuszne. Przejmujemy te zachowania bo w takiej a nie innej rodzinie przyszło nam się narodzić. Potem w związkach nieświadomie powielamy mechanizmy wyniesione z domu.
Jeśli więc ojciec zawsze oddalał się do drugiego pokoju jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że i syn zachowa się w identyczny sposób wobec swojej partnerki. Kiedy poczuje, że jest zirytowany i nie zna przyczyn swojego zirytowania, dla bezpieczeństwa odsunie się. Zrobi tak aby na spokojnie przemyśleć sytuację i przyjąć określoną strategie działania.
Natomiast, jeśli dziewczynka była w domu karcona przez ojca za nieodpowiednie zachowanie to jako dorosła kobieta będzie podświadomie czuła się oceniana. Nawet gdy będzie już niezależna to w opisanej sytuacji automatycznie poczuje się ukarana przez drugą osobę.
Wzorce zachowań wyniesione z domu
Warto też zauważyć, że kobieta i mężczyzna w związku mogą mieć zupełnie inne wzorce zachowań wyniesione z domu. Każda rodzina bowiem, tworzy swoje własne, indywidualne relacje. W jednej to kobieta jest uległa i robi wszystko tak by nie było konfliktu. W innej dla odmiany, to mężczyzna jest tym który dostosowuje się do potrzeb kobiety. Podobnie w niektórych domach wyrażanie swoich negatywnych odczuć jest czymś oczywistym a w innych robi się wszystko aby wzajemnie na siebie nie krzyczeć. Są to rodziny w których jest pełno niedomówień. Każdy udaje, że wszystko jest w porządku. W domach takich swoje negatywne emocje wyraża się właśnie przez mowę ciała. Inni okazują to przy pomocy focha. Ale kwestia sposobu wyrażania siebie przy pomocy focha ma inne podłoże psychologiczne. Często wynika z niedojrzałości emocjonalnej lub problemów osobowościowych. (pisaliśmy już na temat focha Foch.Subiektywne męskie spojrzenie)
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Negatywne emocje. Jak sobie z nimi radzić? [czytaj]
Zachowania które niszczą związek [czytaj]
Samotność w małżeństwie. Przyczyny rozstania [czytaj]
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. SINGLOMANIA została stworzona żebyśmy mogli pomagać a także dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Jeśli masz pytanie napisz do nas: singlomania@op.pl