Obraz własnej osoby wpływa na poczucie wartości
Obraz własnej osoby
W poprzednich artykułach omówiłam z Wami kwestie związane z przybieraniem różnych postaw i udawaniem kogoś kim nie jesteśmy. Jakiś czas potem znajoma zasugerowała, że ludzie zakładają maski na twarz bo tak naprawdę nie mają poczucia własnej wartości. Nikt im wcześniej w życiu nie pomógł odnaleźć siebie i nie nauczył jak akceptować i szanować samego siebie. Postanowiłam więc napisać artykuł w którym omówię w jaki sposób obraz własnej osoby wpływa na poczucie wartości.
- Co to jest obraz własnej osoby?
- Stopień zgodności między tym co sądzimy na swój temat a rzeczywistością
- Ocena siebie przez pryzmat wartości
- Samoakceptacja tego co wiesz o sobie
To w jaki sposób widzimy samego siebie ma ogromny wpływ na to jak widzą nas inni. Ponadto, to jak odbieramy samego siebie decyduje w dużym stopniu o naszym szczęściu (poczuciu szczęścia) w życiu. Nie bez znaczenia jest bowiem czy oceniamy siebie pozytywnie czy też negatywnie.
Co to jest obraz własnej osoby?
Jest to sposób w jaki sam siebie widzisz i jak sam siebie oceniasz. Mam na myśli to kim jesteś sam w swoich oczach a także w jaki sposób sam oceniasz to co wiesz na swój temat. Istotne jest również to jakie jest Twoje ustosunkowanie się do tego wszystkiego.
Zastanów się przez chwilę. Spróbuj stworzyć zarys własnej osoby. Najlepiej opisz siebie odpowiadając sobie na pytania:
* jak wyglądam * co potrafię * jakie mam cechy * za co siebie lubię * czy jest coś czego w sobie nie lubię * czy warto jakieś cechy zmienić * kim chciał/chciałabym się stać
Stopień zgodności między obrazem własnej osoby a rzeczywistością
Warto zwrócić uwagę, że to co o sobie myślisz i jak siebie odbierasz może być zgodne ale też i niezgodne z tym jak widzą ciebie inni. W rzeczywistości możesz być odbierany przez ludzi zupełnie inaczej. Bardzo często oceniamy krytycznie inne osoby podświadomie uważając siebie za wzór do naśladowania. Mówimy więc „Jak mogłaś się tak zachować? Ja bym Ci nigdy czegoś takiego nie zrobił!” lub „ Oszukałeś mnie! Ja zawsze mówiłam ci wszystko…”. Jednak gdy się głębiej zastanowimy to nam również zdarzyło się być nie w porządku w stosunku do kogoś. Mamy więc tendencje do przypisywania sobie cech których w rzeczywistości nie posiadamy.
Zbyt wysoka opinia na swój temat może prowadzić więc do konfliktów z innymi ludźmi. Dlatego tak ważne jest aby poznać siebie, bowiem im bardziej znasz swoje słabe i dobre strony tym bardziej adekwatny jest Twój obraz własnej osoby. Zdarza się również, że osoba wysoko zakompleksiona przypisuje sobie cechy negatywne których tak naprawdę nie posiada (a ludzie wokół oceniają ją wręcz pozytywnie, jako życzliwą osobę). Zbyt niska samoocena rzadko prowadzi do konfliktów ale za to w jej efekcie następuje wewnętrzne „samospalanie się” takich osób. Tak więc nieadekwatny obraz samego siebie idzie w parze z wewnętrznymi frustracjami. Związane są one z niepowodzeniami jakie taka osoba przeżywa.
Nieznajomość samego siebie ma jeszcze jeden ważny aspekt – nie możesz w pełni wykorzystywać swoich możliwości. I odwrotnie – zabierasz się za rzeczy do których nie masz predyspozycji i nie jesteś w stanie ich zrobić. W ten sposób marnujesz lata swojego życia na przykładowo różne prace które nie spełniają Twoich oczekiwań. Jeśli jesteś przykładowo osobą introwertyczną przemyśl jaka praca byłaby najbardziej odpowiednia do Twojej osobowości.
Obraz własnej osoby a ocena siebie przez pryzmat wartości
Pewnie zauważyliście, że niektóre osoby potrafią na okrągło opowiadać wszystkim wkoło jacy są wspaniali i niepowtarzalni 😉 Dzieje się tak ponieważ niektórzy oceniają siebie tylko przez pryzmat wartości pozytywnych. Podkreślają tylko to co w nich dobre i uwypuklają wartościowe cechy. Taka ocena samego siebie jest jednak często dość nieadekwatna do tego jak widzą nas inni. Z drugiej jednak strony taka postawa pozwala skupić się na swoich „lepszych” cechach które można eksponować i wykorzystać w działaniu. Wiele osób natomiast skupia się na swoich negatywnych cechach i mają tendencję do użalania się nad sobą. Widzą głównie swoje słabości i niedomagania co wewnętrznie blokuje ich w działaniach. Dlatego tak ważna jest samoakceptacja siebie.
Samoakceptacja tego co wiesz o sobie
To na ile akceptujesz obraz własnej osoby, na ile podkreślasz swoje cechy pozytywne bądź je negujesz ma ogromny wpływ na Twoje poczucie własnej wartości. Możesz bowiem akceptować to kim jesteś bądź mieć poczucie niezadowolenia z tego co sobą reprezentujesz. Wiele osób przykładowo uważa, że powinno wyglądać inaczej. Są i tacy którzy uważają, że powinni być mądrzejsi i sprawniejsi w tym co robią. Sami więc we własnych oczach dyskryminują stworzony przesz siebie obraz własnej osoby. Chcą na siłę być kimś innym (w domyśle „lepszym”) bo nie akceptują siebie. Oczywiście łatwiej jest tym którzy patrzą na siebie przez pozytywny pryzmat.
Uważam jednak, że najkorzystniej wypadają osoby które mają adekwatny do rzeczywistości obraz własnej osoby. Poznały siebie, zagłębiły się w siebie, w to co faktycznie czują i myślą. Samoakceptacja własnej osoby jest bowiem wtedy bardziej naturalna. Idealnie jest gdy mamy adekwatny obraz własnej osoby i patrzymy na niego przez pryzmat naszych pozytywnych cech. Dzięki temu możemy dostrzec swoje mocne strony i bazować na nich. Znamy swoje zalety i umiejętności ale nie mamy potrzeby aby je gloryfikować. Nie mamy też potrzeby wynoszenia się z ich powodu bo równocześnie znamy swoje słabe strony i niedociągnięcia. Swoje słabości i braki traktujemy natomiast jako coś oczywistego, coś nad czym powinniśmy po prostu popracować aby się z nimi uporać.
Wnioski:
Mając adekwatny obraz własnej osoby czujemy się dobrze będąc tym kim jesteśmy. Cieszymy się z posiadanych pozytywnych cech oraz umiejętności i w oparciu o nie jesteśmy zmotywowani do ciągłego rozwoju. Gotowi jesteśmy do wykorzystywania i udoskonalania tego co w nas dobre. Równocześnie jednak żyjemy w pełni świadomi swoich negatywnych cech i niedociągnięć. Staramy się z nimi uporać nie tworząc w swojej głowie traumy z powodu, że mamy jakieś niedociągnięcia. Jesteśmy świadomi, że ideałów nie ma.
Każdy z nas jest inny i każdy ma jakieś dobre i złe cechy. Co ciekawe, to co dla Ciebie może wydawać się wadą dla innej osoby może okazać się wielkim atutem. I na odwrót, to co Ty uważasz za swój główny walor dla kogoś może być cechą nie do zaakceptowania. Przykładowo: Ty uważasz, że jesteś taka/taki fajny bo masz wszystko tak pięknie posprzątane i dbasz o porządek. Trzeba być jednak świadomym tego, że są osoby dla których taki pedantyzm jest nie do zniesienia.
Ważne:
W ten sposób doszliśmy do kolejnego ważnego punku. Fakt, że poznaliśmy siebie i pozwoliliśmy sobie na zaakceptowanie tego kim jesteśmy sprawia, że stajemy się bardziej otwarci na innych ludzi. Stajemy się bardziej wyrozumiali dla innych bo zdajemy sobie sprawę, że każdy z nas ma swoje dobre i złe strony. Co więcej na nasze zachowanie często mają wpływ okoliczności w jakich się znajdujemy. W zależności od tego jak się czujemy w danej sytuacji uwidaczniają się nasze określone cechy. Wtedy okazuje się, że ta zazwyczaj tak miła i sympatyczna koleżanka potrafi również być spięta a czasami nawet wycofana.
Tak więc nasza samoświadomość pozwala nam rozumieć inne osoby a to z kolei pozwala nam na uniknięcie niepotrzebnych konfliktów. Umożliwia nam zdrową współpracę i wspólne życie z innymi ludźmi. Brak samoświadomości może prowadzić do pychy lub konfliktów. Może też powodować poczucie winy, wycofanie się z życia towarzyskiego, kompleksy a nawet doprowadzić do stanów depresyjnych. Pora więc uczciwie, przed samym sobą określić jakie cechy posiadasz i które z nich sobie bardzo cenisz.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Lęk przed ocena innych a samoakceptacja. [czytaj]
Relacje między ludźmi. Czy warto być sobą? [czytaj]
Dlaczego zakładamy maski na twarz? [czytaj]
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. SINGLOMANIA została stworzona żebyśmy mogli pomagać, dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Jeśli masz pytanie napisz do nas: singlomania@op.pl
Dzięki temu wpisowi zweryfikowałam spojrzenie na siebie i teraz wiem,że muszę dokonać pewnej korekty.