Czy kobieta musi walczyć? Świat kobiet
Kobieta
Wydawać by się mogło, że skoro kobieta spełnia inne funkcje niż mężczyzna to nie musi walczyć. Nic bardziej mylnego. Kobiety walczą o byt każdego dnia.
- Kobieta w roli matki
- Walka o swoją godność
- Kobieta w zdominowanym przez mężczyzn świecie
- Dyskryminacja w życiu zawodowym
Kobieta w roli matki
Zwłaszcza w momencie gdy spodziewa się dziecka. Wiele kobiet ma pełną świadomość odpowiedzialności jaka na nich ciąży. Począwszy od odpowiedzialności za donoszenie zdrowej ciąży po narodziny dziecka. Jest to forma walki o to kim jest. Będąc w ciąży ma świadomość, że jeśli nie donosi ciąży będzie się czuła współodpowiedzialna za to co się stało. Nawet jeśli nie miała na to wpływu i poroniła z przyczyn niezależnych od siebie. Wie, że jeśli urodzi martwe dziecko będzie „winna” za śmierć tego dziecka. Jeśli sama umrze w czasie porodu to będzie „winna”, że zostawiła dziecko.
Presja ta była tym silniejsza w przeszłości gdy kobiety były zdane tylko na siebie. Obecnie medycyna poszła do przodu, kobiety rodzą w szpitalach pod opieką lekarską ale zawsze gdzieś tam z tyłu głowy dobija się myśl „Czy wszystko będzie dobrze?”. Jeśli przeżyje, musi ukryć swoje rany bo od momentu narodzin dziecka kobieta walczy już nie tylko o siebie ale i o dziecko. Jej walka polega więc na zapewnieniu sobie ale i dziecku jak najkorzystniejszych warunków życia. Odpowiedzialna jest za życie własne i dziecka. Musi więc zrobić wszystko aby dotrzeć w głąb emocji dziecka. Nie bez przyczyny mówi się także, że kobieta musi mieć oczy wokół głowy. Cały czas bowiem od momentu narodzin potomka zabiega o jego bezpieczeństwo, poczucie spełnienia i zadowolenia. Walczy więc o jak najlepszą jakość życia nie tylko swojego ale i dziecka.
Jak każdy z nas już od dzieciństwa kobieta zmaga się rozterkami związanymi z otaczającym nas światem
Walka o swoją godność
Dziewczynka od dziecka zaczyna odczuwać, że musi walczyć o swoje zdanie (o swoje racje) aby być szanowana w gronie rówieśników. W kulturze naszej jest bowiem tendencja aby układać dzieci płci żeńskiej na grzeczne dziewczynki. Układać tak aby w przyszłości były dobrymi kandydatkami na żony. Dziewczynkę więc gani się jeśli użyje siły i kogoś pobije bo to nie na miejscu. Dziewczynka ma być spokojna i poukładana. Chłopców natomiast chwali się w sytuacji gdy umiał się obronić przed innymi dziećmi lub gdy zawalczył o swoje. Chłopiec ma być twardy i przebojowy.
W wieku nastoletnim kobieta ma nie tylko stresy związane ze szkołą i egzaminami. Pojawiają się także emocjonalne kryzysy młodości związane z budzącym się popędem płciowym.
Natomiast jako dorosła osoba, kobieta musi walczyć o siebie, o swoją kondycję psychiczną stawiając czoła takim wyzwaniom jak chociażby śmierć kogoś bliskiego czy opuszczenie domu przez dzieci i tzw. syndrom pustego gniazda. Jednym z większych wstrząsów w późniejszym życiu na pewno może okazać się wyjątkowo stresogenny rozwód.
Kobieta w zdominowanym przez mężczyzn świecie
Niezwykle trudne dla kobiet jest także życie w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Nie dość, że życie samo w sobie jest pełne nierówności to jeszcze kobiety narażone są na dodatkowe stresy związane z faktem, że bardzo często nie jesteśmy traktowane na równi z mężczyznami w społeczeństwie. Frustrujące jest życie w poczuciu rażącej i trwającej od dawien dawna nierówności społecznej jaką jest ustawianie kobiet w podrzędnej roli.
Oczywiście ruch feministyczny wiele zrobił dla podniesienia świadomości społeczeństwa w kwestii wartości kobiet a także ukazania wielkości problemu dyskryminacji. Nadal jednak dyskryminacja ze strony mężczyzn jest odczuwana w życiu codziennym. Widać to w reklamach, środkach masowego przekazu czy w pracy.
Dyskryminacja w życiu zawodowym
Najtrudniej chyba jednak przezwyciężyć dyskryminację w życiu zawodowym polegającą na faworyzowaniu mężczyzn przy wszelkich awansach. Nie wspominając o fakcie ogólnie przyjętym, że kobiety za swoją pracę otrzymują niższe wynagrodzenie. Kobieta musi więc również i tu walczyć o swoją godność i wartość. Na szczęście powoli się to zmienia dzięki możliwości odwoływania się do międzynarodowych sądów w przypadku rażącego traktowania lub w razie niesprawiedliwego zwolnienia z pracy. Coraz więcej kobiet obejmuje stanowiska kierownicze i nadzorcze. Jeśli kobieta walczy i chce osiągnąć sukces oraz gotowa jest na odpieranie ataków, to z pewnością może dopiąć swego. Warunek: przez swoje zachowanie musi okazywać wymaganie by ją traktowano na równi z innymi jako osobę, a nie kierowano się w ocenie jej pracy kryterium płci.
Wnioski:
Kobieta wystawiona jest na wiele stresujących sytuacji w których musi walczyć o siebie. Jeśli zdecyduje się na macierzyństwo walczy już nie tylko o siebie ale i o swojego potomka. Dodatkowo kobieta aby funkcjonować w otaczającym ją świecie męskim musi walczyć o swoją godność i o swoje racje. Przebicie się w świecie biznesu jest dla niej naprawdę dużym wyzwaniem.
Niestety nadal wiele kobiet czuje się niepewnie w świecie mężczyzn. Są zagubione i bezradne stając do współzawodniczenia z mężczyznami w tym nierównym wyścigu gdzie faworyzuje się płeć męską. Dlatego kobiety naginają panujący system do swoich potrzeb. Walczymy więc o żłobki w miejscu pracy (czy miejsca opieki dla dzieci), pracę w ruchomych godzinach czy też chociażby przez pracę na pół etatu powoli przebijamy się w świecie biznesu dotąd zarezerwowanego tylko dla mężczyzn.
Co ciekawe kobiety świetnie potrafią się zjednoczyć w walce przeciwko wspólnemu przeciwnikowi. Dlatego przykładowo potrafią walczyć wspólnie w ruchach feministycznych przeciwko mężczyznom. Ale jednocześnie kobiety walczą też między sobą. Rywalizują w kwestii wyglądu, statutu społecznego czy wreszcie o względy mężczyzn.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Świat kobiet. Twoje relacje z kobietą [czytaj]
Relacje między kobietą a mężczyzną [czytaj]
Kobieta i jej kobiecość. Świat kobiet [czytaj]
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. SINGLOMANIA została stworzona żebyśmy mogli pomagać a także dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Jeśli masz pytanie napisz do nas: singlomania@op.pl