Co składa się na Twój obraz siebie?
Czynniki wpływające na obraz siebie
To w jaki sposób oceniasz siebie zależy od wielu czynników zewnętrznych. W artykule tym pomogę Wam stworzyć adekwatny obraz siebie.
O czynnikach wpływających na to jak sam oceniasz siebie napisałam już we wcześniejszym artykule „Co wpływa na obraz własnej osoby?” Natomiast w dzisiejszym artykule, tak jak obiecałam, przeanalizujemy w jaki sposób otoczenie wpływa na to za jakich potem się uważamy.
Jak pisałam we wspomnianym wcześniej artykule, Twój obraz własnej osoby w dużej mierze ukształtowany został przez Twoich rodziców. Decydujący wpływ miał również stosunek Twojego rodzeństwa a także bliższej i dalszej rodziny. Obraz ten ulegał „weryfikacji” ze strony przyjaciół i ludzi którzy Cię otaczają. Przy czym nierzadko, Twoje otoczenie odbierało Cię w zupełnie inny sposób niż najbliżsi.
Przeanalizujmy więc dokładniej składniki wpływające na obraz własnej osoby (co składa się na Twój obraz siebie). Ludzie najczęściej oceniają drugą osobę przez pryzmat tego
- Jak wyglądasz
- Co potrafisz
- Jakie masz cechy
- Ile znaczysz
Jak wyglądasz?
Kwestię wyglądu poruszyłam już i omówiłam pisząc poprzedni artykuł. Zachęcam więc do przeczytania w nim jakie czynniki wpływają na Twój wygląd. Natomiast teraz chciałabym napisać kilka słów na temat presji jaką odczuwają często ludzie pod wpływem mediów które kreują nasz wygląd. Z rozmów przeprowadzonych ze znajomymi wnioskuję bowiem, że większość ludzi pragnie mieć najwyższej jakości reklamowane kosmetyki. Wierzymy bowiem, że to one zapewnią nam piękny wygląd i zachwyt otoczenia.
W związku z tym chciałabym podkreślić, że to właśnie media kreują to w jaki sposób mamy myśleć i odbierać otoczenie. Telewizja, radio, bilbordy itp. kształtują wizerunek „perfekcyjnej” osoby. Co więcej przez pryzmat tego co jest promowane wokół oceniają nas nasi znajomi.
Rozglądając się wokół siebie, obserwując świat łatwo można dostrzec, że niemal cały biznes jest ukierunkowany na zaspokajanie naszych potrzeb…
Potrzeb które zostają sztucznie stworzone. Stworzone po to, abyśmy odczuwali potrzebę zakupu określonego (reklamowanego) produktu. Czyli tworzony jest sztuczny problem i następnie sprzedawane nam jest jego rozwiązanie.
Prawdziwy przekaz płynący z reklam brzmi:
BĄDŹ NIEZADOWOLONA! BĄDŹ NIEUSATYSFAKCJONOWANY!
Masz być niezadowolona/y z tego co masz! Wtedy będziemy mogli sprzedać ci więcej…
Wpływ mediów na obraz siebie
Media kreują to w jaki sposób masz wyglądać i starają się stworzyć Twój obraz siebie. W jednej części świata kobiety o jasnej karnacji nakłaniane są do jej ściemniania „bo tak jest ładnie i modnie”. Natomiast w innej części świata kobiety o ciemnej karnacji robią wszystko aby ją rozjaśniać. W Polsce ludzie wydają ciężkie pieniądze aby prostować sobie zęby. W Japonii ludzie je specjalnie wykrzywiają, czy spiłowują idąc za modą. Azjatki od dziecka noszą za małe buty (ściskają nóżki bandażami) żeby mieć małe stopy. Wszystko w imię promowanych trendów.
Niedawno w rozmowie usłyszałam „Pokaż mi kobietę która jest zadowolona z tego co ma”. Potem zaczęłam się głębiej nad tym tematem zastanawiać. No właśnie! Większość kobiet nie akceptuje swojego wyglądu. Smutne. Ale i przerażające jak bardzo jesteśmy podatni na ocenę i krytykę otoczenia. Myślę, że gdyby ktoś kazał Ci dzisiaj spiłować sobie zęby abyś była piękniejsza to zapewne postukałabyś się w głowę. Ale bądź też świadoma tego, że z podobnym oburzeniem patrzą na nas turystów mieszkanki niektórych krajów na innych kontynentach. One bowiem za wszelką cenę starają się mieć jak najjaśniejszą karnację i nie mogą pojąć tego jak my Europejczycy możemy płacić za to aby leżeć godzinami na słońcu na plaży podczas gdy one chodzą pod parasolkami.
Warto zauważyć, że większość tych manipulacji nami dotyczy naszej powierzchowności, naszego wyglądu. Być może dlatego, że to jest najłatwiejsze do zmiany. A właściwie nie tyle najłatwiejsze do zmiany co najłatwiejsze do wmówienia nam, że możemy wprowadzić zmiany. Najłatwiej w tym zakresie sprzedać jakieś specyfiki, czy inne produkty które mają sprawić, że po ich zastosowaniu staniemy się „perfekcyjni”. Sugeruję aby zastanowić się
Czy naprawdę chcę ulec wszechobecnym trendom? A może jednak warto zaakceptować siebie i swój wygląd?
Co potrafisz?
Kolejnym aspektem przez który oceniają Ciebie inni są Twoje umiejętności. Uświadamiamy to sobie bardzo szybko i dlatego od najmłodszych lat porównujemy się z innymi. Swoją samoocenę kształtujemy więc w oparciu o swoje sukcesy i porażki.
Już jako małe dziecko odczuwasz piętno ze strony otaczających nas ludzi. Ale najważniejsze w tym wszystkim było to, w jaki sposób Twoi rodzice podchodzili do Twoich osiągnięć i drobnych potknięć. No właśnie, często rodzice wyolbrzymiali Twoje niepowodzenia robiąc wielkie zagadnienie z mało istotnych niepowodzeń. Wytykali Ci, że jesteś „niezdara”, „gapa”, „tchórz”, „śmierdzący leń” itd. itp.
Rola rodziców w budowaniu poczucia wartości
Problem w tym, że teraz gdy jesteś już dorosłą osobą nadal podświadomie oceniasz siebie przez pryzmat tych określeń. Wystarczy, że tylko coś Ci nie wyjdzie w pracy to od razu bardzo krytycznie oceniasz siebie. To bowiem w jaki sposób oceniali Ciebie rodzice ma ogromny wpływ na to w jaki sposób dziś widzisz i oceniasz siebie. Co więcej ma to ogromny wpływ na to w jaki sposób oceniasz swoje umiejętności i sposób działania. Jeśli byłeś krytykowany w dzieciństwie to podświadomie porównujesz się z innymi. Upewniasz się czy otoczenie jest „zadowolone” z tego co robisz. Jak bowiem oczekiwać innej reakcji skoro od dziecka słyszałeś, że Twój brat zrobił to lepiej. Siostra natomiast zrobiła to mądrzej a Twój kolega jest bardziej sprytny od Ciebie.
Utrwalony z dzieciństwa obraz siebie
Zupełnie inaczej sytuacja wygląda gdy rodzice pozwalają dziecku próbować i rozwijać nowe umiejętności. Co więcej, sami zachęcają dziecko do działania bez krytycznego oceniania. Wtedy w dziecku rodzi się poczucie, że jest w stanie wykonać to zadanie. Świadomość taka pozwala potem podejmować się nowych wyzwań. Dziecko takie bowiem wie, że nie zostanie odrzucone a wręcz otrzyma zachętę do dalszego działania. To z kolei pozwala mu poznać swoje ograniczenia ale również mocne strony. Najważniejsze jest jednak to, że porażka nie przeradza się w traumę i nie prowadzi do tragedii. Dziecko bowiem może w zdrowych relacjach z rodzicami budować swój prawdziwy obraz siebie.
Dziecko które jest chronione przed podejmowaniem wyzwań a do tego jest ciągle krytykowane przez rodziców, zdobywa poczucie, że się do niczego nie nadaje. Potem w kontakcie z rówieśnikami zamiast odważnie próbować działać stwierdza „Ja tego nie zrobię” lub „Boję się, nie potrafię”. Porównuje się z rówieśnikami i stwierdza (utwierdza się w przekonaniu), że jest gorsze i słabsze. Często wtedy zdarza się, że takie dziecko pozostaje w tyle i zaczyna być wyśmiewane przez rówieśników. A to z kolei prowadzi do utrwalenia nieprawidłowego obrazu siebie.
Ukształtowany obraz siebie w dorosłym życiu
Osoba taka potem przez całe życie ma szereg kompleksów, jest niepewna siebie i żyje w poczuciu niedowartościowania. Idzie przez życie w nieuzasadnionym poczuciu, że jest gorsza od innych i nic nie potrafi (do niczego się nie nadaje). Przeraża ją sama myśl porażki i dlatego nie podejmuje się nowych wyzwań uważając, że inni zrobią to lepiej. Swoje słabe strony stara się „nadrobić” przyjmując różne pozy o czym już pisałam w artykule „Dlaczego zakładamy maski na twarz?”
Dlatego osobom które wyniosły poczucie własnej wartości z domu łatwiej jest osiągnąć sukces w życiu. Nie boją się one bowiem nowych wyzwań. Odczuwają naturalną ochotę aby próbować nowych umiejętności i rozwijać je. Dzieje się tak ponieważ nie boją się porażek gdyż zdają sobie sprawę, że niepowodzenia mogą przydarzyć się każdemu i trzeba próbować raz jeszcze. Próbować tak długo aż osiągnie się zamierzony sukces.
Pora więc abyś zastanowił/a się co wpłynęło na Twój obraz własnej osoby.
Z czego wynika Twoja pewność lub niepewność siebie? Czy Twoi rodzice zachęcali Cię do wysiłku i wspierali w działaniach czy może krytykowali i zniechęcali?
Jakie masz cechy osobowości?
Osobowość to zespół cech które w jakiś sposób określają zachowanie człowieka. Mam tu na myśli zespół postaw wobec życia, nastawienie do otaczającego świata i określone zachowania charakterystyczne dla danego człowieka. Mówi się, że ktoś jest „leniwy”, „uczciwy”, „uczynny” i tym podobne. Ludzie mają tendencję przyklejać określoną „łatkę” drugiemu człowiekowi bo tak jest nam łatwiej usystematyzować otoczenie. Zdarza się więc, że już jako dziecko słyszysz „Jesteś zupełnie jak ojciec!” lub „Masz to po dziadku, on też był taki uparty”. Zastanawiasz się wtedy czy taka ocena Twojej osoby jest słuszna, czy faktycznie przypisane Ci cechy odzwierciedlają Ciebie i to co czujesz.
Nierzadko słyszymy opinie które nie są dla nas pochlebne „Wiedziałam, że tego nie zrobisz bo ty taki bojaźliwy jesteś”. Od jednych słyszysz o sobie to, od innych tamto. Jedni są pełni zachwytu, inni zdegustowani Twoją osobą. Jedni Cię chwalą inni wręcz krytykują za tą sama cechę osobowości. Od jednych usłyszysz więc, że perfekcjonizm to Twoja główna zaleta, inni stwierdzą, że jesteś perfekcjonistą nie do zniesienia. Podobnie jedni mają dość twojego gadulstwa a inni uwielbiają z Tobą przebywać bo twierdzą, że jesteś fantastyczną duszą towarzystwa.
A Ty jak myślisz, jaki/a jesteś? Dlaczego czasami choć obiecujesz, że coś zrobisz nie dotrzymujesz słowa?
Poznanie swoich wartości ma istotny wpływ na obraz siebie
Najważniejsze jest nie to jak oceniają nas inni ale to na ile my sami znamy siebie. Nasza osobowość zostaje bowiem ukształtowana przez życie. Z biegiem lat pod wpływem różnych wydarzeń i doświadczeń zmieniamy się. Ważne więc aby samemu przeanalizować kim tak naprawdę jesteśmy i dlaczego zachowujemy się w określony sposób w różnych sytuacjach. Gdy dobrze siebie poznamy, znamy swoją wartość, to nie jesteśmy podatni na komentarze ludzi. W przeciwnym przypadku odczuwamy różne frustracje (bo ktoś źle nas ocenił), czujemy się zagubieni i niepewni siebie.
Wypisz cechy które cenią u Ciebie rodzice. Następnie zrób listę cech które cenią u Ciebie przyjaciele, rodzeństwo, znajomi.
Jak mają się one do negatywnych opinii na Twój temat które czasami słyszałeś/aś? Co na tej podstawie możesz powiedzieć o własnym obrazie swojej osoby?
Pozostało nam jeszcze omówienie zagadnienia związanego z tym ile znaczymy w oczach otoczenia. To jednak temat na kolejny artykuł.
Wnioski:
Na obraz naszej osoby wpływają media a także ludzie którzy nas otaczają. Media starają się uwypuklić nasze niedociągnięcia abyśmy byli gotowi na zakup kolejnego produktu. Warto mieć tego świadomość zanim damy się skusić na zakup kolejnego specyfiku który ma uczynić cuda i sprawić, że poczujemy się lepiej. Myślę, że korzystniej spróbować zaakceptować siebie i wtedy nie mieć potrzeby aby sięgać po jakieś „ulepszacze”.
Natomiast w kwestii oceny naszej osoby przez otoczenie istotne jest abyśmy my sami umieli szanować to kim jesteśmy. Bez udawania i nakładania masek na twarz. Jeśli znasz siebie, znasz swoje wady i zalety to w znacznym stopniu jesteś odporny na komentarze i oceny ludzi. Jak pisałam, inaczej będzie nas odbierać nasze rodzeństwo, inaczej rodzice a jeszcze inaczej nasi rówieśnicy. Co więcej, to jak nas ludzie odbierają jest względne bo każdy ceni sobie inne cechy osobowości. Dlatego Ty sam/a musisz wiedzieć jakie wartości są najważniejsze dla Ciebie w życiu. Wtedy pozostaje trzymać się tych postaw i praca nad sobą. Komentarze jakie słyszysz na swój temat krótko przeanalizuj, wyciągnij wnioski i zastanów się czy chcesz coś w sobie zmienić pod wpływem zasłyszanej opinii.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Co wpływa na obraz własnej osoby? [czytaj]
Dlaczego zakładamy maski na twarz? [czytaj]
Jak obraz własnej osoby wpływa na poczucie wartości? [czytaj]
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. SINGLOMANIA została stworzona żebyśmy mogli pomagać a także dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Jeśli masz pytanie napisz do nas: singlomania@op.pl