Jak widzą Cię inni? Czy tak jak Ty widzisz siebie?
Jak widzą Cię inni
Wielu z nas oceniając siebie i swój status w społeczeństwie porównuje się z innymi. Zastanawiamy się jak nas widzą i oceniają inni. Czy uważają nas za wartościową osobę z którą warto utrzymywać relacje i kontakt.
- Twój obraz zależy od Twojego poczucie własnej wartości
- Ważne wybory życiowe
- Potrzeba szacunku
- Szukanie poczucia własnej wartości w tym jak widzą nas inni
Zazwyczaj oceniamy siebie oczami innych. A może warto zastanowić się:
Kim ja jestem? Jakie wartości w życiu szanuję? Czy swoją postawą życiową reprezentuję takie wartości które faktycznie uważam za wartościowe?
To jak widzą Ciebie inni zależy od Twojego poczucia własnej wartości
Jeśli bowiem będziemy oceniali siebie przez pryzmat tego co myślą o nas inni to będziemy wiecznie wystawiali się na krytykę otoczenia. Ludzie podświadomie czują, że nie znamy swojej wartości i robimy wszystko aby innych zadowolić. Co więcej jeśli wyczują nasze słabości to pozwalają sobie na dużo więcej w stosunku do nas niż gdybyśmy byli pewni siebie. Z łatwością przychodzi im krytyka naszej osoby i podkreślanie naszych niedociągnięć. Dlatego zdecydowanie sugeruję aby samemu ułożyć sobie w głowie jak wiele znaczę w otaczającym świecie. Przy czym istotne jest aby ułożyć sobie, jak wiele znaczę według moich kryteriów myślenia.
Przykładowo jeśli uważasz, że największą wartością w życiu jest życzliwość i dobro to te dwie wartości powinny być głównym wyznacznikiem Twojej wartości. Nie ważne, że Twoi rodzice czy znajomi uważają inaczej. Oni mogą postawić na piedestale wartość jaką jest pieniądz. Będą więc dążyć do tego aby jak najwięcej finansowo osiągnąć czyli dorobić się w życiu. Takie mamy czasy i taki jest bowiem ogólny trend. Ludzie rozmawiają głównie o pieniądzach bo też tak nakręcają nas media. Ważne jednak w tym wszystkim abyś Ty znał/a swoje wartości i żył/a zgodnie ze swoimi przekonaniami. Wtedy osiągasz w życiu jedną z ważnych rzeczy: masz siebie. To ważne bo wielu ludzi zapędza się w życiu w pogoni za pieniądzem a potem żałuje straconych lat spędzonych w imię mamony.
Ważne wybory życiowe
Przypomina mi się tutaj moja znajoma która urodziła dziecko i postanowiła dalej pracować aby robić karierę zawodową. I faktycznie zarabiała naprawdę dobre pieniądze ale w domu była po 19tej. Kiedyś jak spotkałyśmy się na zakupach chodziła od sklepu do sklepu z odzieżą dziecięcą. Wybierała coraz to inne fatałaszki i butki dla synka.
Przy kasie powiedziała do mnie:
„Wiesz, nie mam dla niego czasu to rekompensuje mu to jak mogę”
„Rekompensujesz małemu dziecku miłość matki tymi butkami?” zapytałam i wzięłam jedne z butków do ręki „Na prawdę tak myślisz?”
Spojrzała wtedy na mnie zaskoczona. Widziałam, że to co usłyszała nie było jej po myśli. Potem po trzech latach szef wyrzucił ją z pracy. Zadzwoniła do mnie z płaczem. W rozmowie między innymi usłyszałam:
„ …patrzę teraz na niego jak się bawi i nie mogę sobie wybaczyć. Nikt mi nigdy za żadne pieniądze nie odda tego co straciłam. Już nigdy nie zobaczę jak ząbkuje, pierwszy raz siada, stawia pierwsze kroki…”
Najtrudniej jest sobie w życiu wybaczyć to, co zrobiliśmy w imię czegoś do czego sami nie jesteśmy przekonani. Jeśli idziemy przez życie zgodnie z tym co czujemy, to też i takich wyborów dokonujemy. Najważniejsze aby móc wstać rano z przekonaniem, że realizujesz siebie. Nie patrzeć na to jak widzą Ciebie inni. Móc spojrzeć w lustro, umieć spojrzeć sobie prosto w oczy i mieć poczucie że jesteś spokojny i spełniony. Mieć poczucie, że robisz to, co do Ciebie należy, robisz tak jak czujesz.
Potrzeba szacunku i wiary, że widzą nas w dobrym świetle
Jeśli spełniamy siebie, to i mamy siebie jako główne wsparcie w naszych działaniach. Ludzie to podświadomie czują i mają do nas respekt. Zdarza się też, że nas szanują. Ale to wtedy nie jest najważniejsze. Najważniejsze jest bowiem to, że my sami szanujemy siebie. Tak więc jeden spełni się robiąc karierę zawodową, inny przez postawienie na przysłowiową kasę a jeszcze inny przez wolontariat i pomoc innym. Ważne aby to co robimy robić z pełnym przekonaniem wewnętrznym. Zgodnie z tym kim jesteśmy, bez udawania i przybierania sztucznych poz życiowych.
Oczywiście każdy człowiek ma potrzebę aby go podziwiano. Pragnie aby go ceniono i szanowano. Tak naprawdę pragniemy aby nas ceniono i akceptowano nie za to co posiadamy ale za to kim jesteśmy, my jako osoby. Każdy chce aby go lubiano i akceptowano za to tylko, że jest, za sam fakt istnienia. Ludzie bardzo zamożni często nie podkreślają swojego bogactwa tylko po to aby inni szanowali ich samych a nie respektowali ich za to co posiadają.
Ludzie zamożni pomimo posiadanego majątku również bywają niedowartościowani. To bowiem jak oceniamy samych siebie w niewielkim stopniu zależy od tego co posiadamy. Ogromny wpływ na to mają nasi rodzice. Bowiem pierwsza odpowiedź na pytanie ile znaczysz przychodzi właśnie od Twoich rodziców. To oni przez swoją postawę wobec nas pokazują nam na ile jesteśmy ważni. Dziecko bowiem chce być ważne w oczach swoich rodziców. Pragnie aby spędzali z nim jak najwięcej czasu, słuchali jego wypowiedzi, liczyli się z jego zdaniem. Co więcej pragnie aby rodzice znaleźli czas na wysłuchanie jego problemów i rozterek. Powinni razem z nim cieszyć się z jego drobnych radości i sukcesów. Jeśli tego w najmłodszych latach zabraknie to niedowartościowanie z dzieciństwa pozostanie na długie lata w psychice. Na ten temat napisałam już w artykule „Co składa się na Twój obraz siebie?”.
Poczucie własnej wartości bez względu na okoliczności
Potem w miarę dorastania dziecko zaczyna szukać akceptacji i swojej wartości wśród rówieśników. Obserwuje i analizuje czy przyjmą go do swojego grona. Nawet taki czynnik jak podzielenie się zabawkami pokazuje mu czy jest akceptowane czy też nikt go nie chce i nic mu nie chce dać. Dlatego dzieci próbują kupić sobie akceptacje rówieśników np. częstując wszystkich słodyczami. W szkole wiele emocji budzi wybór przewodniczącego klasy. Głosowanie wyraźnie bowiem pokazuje które dziecko jest akceptowane i „coś znaczy”.
Jeśli masz prawidłowy obraz siebie to nie czujesz potrzeby aby na siłę walczyć o swoją pozycję wśród rówieśników. Nie masz potrzeby aby „błyszczeć” i być we wszystkim najlepszym. Zachęcam do przeczytania artykułu „Dlaczego zakładamy maski na twarz?” w którym dokładniej omówiłam ten temat. Dzieje się tak ponieważ masz świadomość swojej wartości bez względu na okoliczności. Wiesz, że jesteś wartościową osobą i nie musisz nikomu tego udowadniać. Wiesz, że to jak widzą Ciebie inni to jest kogoś subiektywna ocena która w żaden sposób nie musi być tożsama z Twoim obrazem samego siebie.
Szukanie poczucia własnej wartości w tym jak widzą Cię inni
Natomiast osoby o niewłaściwym obrazie swojej osoby są pełne kompleksów. Chcą znaleźć poczucie własnej wartości w tym co o nich myślą inni. Potrzebują ciągłego poklasku aby poczuć się lepiej. Prawda jest bowiem taka, że wewnętrznie są wciąż tymi zagubionymi dziećmi które czekają na brawa ze strony rodziców. Ponadto aby zdobyć uznanie innych pragną jak najwyżej wspiąć się po szczeblach kariery zawodowej. Chcą znaleźć poczucie wartości i znaczenia w dobrach materialnych, pozycji, władzy.
Są i tacy którzy chcą znaleźć poczucie wartości widząc zazdrość w oczach otoczenia. Czują się wtedy lepsi bo mają przykładowo dom. Zapraszają znajomych lub opowiadają znajomym jaki to mają majątek. Wszystko po to aby przez tą krótką chwilę poczuć się lepiej i zobaczyć błysk zazdrości w oczach innych.
Ale ta satysfakcja jest tylko chwilowa. Są to bowiem tylko rzeczy nabyte które ich otaczają. Problemy emocjonalne i kompleksy nadal pozostają w głowie. Taka osoba wcale nie odczuwa szczęścia. Wręcz przeciwnie, stara się zdobyć kolejny element np. najnowszy samochód aby zdobyć uznanie w oczach otoczenia.
To wszystko nie może im jednak tego uznania zapewnić i osoby takie pozostają niespokojne, chwiejne i wciąż poszukujące.
Inaczej wygląda sytuacja gdy osoba znająca swoją wartość osiągnie życiowy sukces. Przez życiowy sukces można również rozumieć pobudowanie własnego domu dla swojej rodziny. Kluczową kwestią jest jednak fakt, że dom ten został pobudowany dla „swojej rodziny” a nie dla otoczenia aby wywołać zazdrość bliźniego.
Wnioski
To jak widzisz sam siebie ma wpływ na to jak widzą Ciebie inni. Fakt, że posiadasz określone kompleksy zawsze wyjdzie na jaw. Co więcej będzie powracał jak bumerang bo Twoje niedowartościowanie poprowadzi Cię w jakimś sensie przez życie. Podświadomie w wyniku kompleksów będziesz dokonywał określonych wyborów życiowych. Osoby niepewne siebie często same wycofują się z różnych przedsięwzięć bo obawiają się, że nie będą w stanie im podołać. Również wszystkie wydarzenia i to co spotyka je w życiu będą nijako filtrowały przez obraz swoich kompleksów.
Pora więc zastanowić się:
Na ile jestem i na ile byłem/byłam dla rodziców ważną i chcianą osobą? Jak to wpływa na moje obecne życie?
Jak wspomniałam wiele osób które mają problemy emocjonalne i nie czują swojej wartości stara się kupić uznanie innych. To uznanie jest bardzo powierzchowne i dlatego osoby takie nadal nie czują się szczęśliwe. Pytanie więc brzmi:
Czy Twoi przyjaciele cenią Ciebie za to kim jesteś, jako osoba? A może zadają się z Tobą ze względu na to co posiadasz?
Zastanów się co jest tego przyczyną. Może podświadomie czują, że Twoją największą wartością jest pieniądz i że w ten sposób chcesz sobie kupić ich uznanie. Jak myślisz czy Ty sam, chciałbyś czuć się kupiony przez Twojego znajomego.
Jest jeszcze jedna kwestia warta uwagi. Mianowicie
To jak widzą Ciebie inni ma wpływ na to jak wiele w ich oczach znaczysz
Warto więc popracować nad sobą i zbudować swoją pewność siebie.
Z rozmów jakie przeprowadziłam z samotnymi osobami, mogę Ci poradzić, że aby zrozumieć jak sam odbierasz siebie dobrze jest odpowiedzieć sobie na pytanie:
Czy świat beze mnie byłby gorszy czy lepszy? Ile znaczę dla otaczających mnie ludzi? A może moja obecność nie ma dla nich żadnego znaczenia?
Jeśli szczerze odpowiesz sobie na te pytania to wypisz sobie na kartce na czym opierasz taki pogląd. Pomoże Ci to obiektywnie spojrzeć na zagadnienie.
Jeśli masz życzliwą Ci osobę, spytaj się jej po prostu za co Ciebie szanuje. Zdziwisz się jak wiele ciekawych rzeczy można usłyszeć na swój temat 🙂
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Co składa się na Twój obraz siebie? [czytaj]
Dlaczego zakładamy maski na twarz? [czytaj]
Jak obraz własnej osoby wpływa na poczucie wartości? [czytaj]
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. SINGLOMANIA została stworzona żebyśmy mogli pomagać a także dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Jeśli masz pytanie napisz do nas: singlomania@op.pl