Co wpływa na obraz własnej osoby?

co wpływa na obraz własnej osoby
Obraz własnej osoby
W dzisiejszym artykule przeanalizujemy w jaki sposób został ukształtowany Twój obraz własnej osoby. Z poprzednich artykułów wiemy już, że obraz siebie ma wpływ na poczucie swojej wartości.
Zastanów się więc:
W jaki sposób powstał ten mój obraz siebie jaki noszę w głowie?
Zapewne przyjdą Ci do głowy różne sytuacje które wpłynęły na to kim dzisiaj jesteś.
Na obraz własnej osoby wpływa bowiem wiele czynników. Kształtował się on przez całe Twoje dotychczasowe życie. Znaczny wpływ na to jak postrzegasz sam siebie miały osoby z twojego otoczenia. Mam na myśli rodziców, przyjaciół, rodzinę, rodzeństwo, znajomych, nauczycieli itp.
- Rola rodziców w tworzeniu obrazu siebie
- Wpływ otoczenia na obraz własnej osoby
- Składniki wpływające na obraz własnej osoby
Rola rodziców w tworzeniu obrazu siebie
Szczególnie znaczący wpływ na to co myślimy o sobie ma ocena rodziców. Podświadomie przyjmujemy ich ocenę naszej osoby jako wyznacznik tego kim jesteśmy. Rodzice bowiem są pierwszymi osobami z którymi dziecko ma kontakt i z których opinia się liczy. Każda ich opinia zapisywana jest trwale w naszym umyśle. To w jaki sposób patrzyli oni na świat miało wpływ na ciebie. Miało wpływ na to jak oceniasz sam siebie. Nawet najbardziej zdolne dzieci mogą czuć się niedowartościowane z powodu ciągłej krytycznej oceny swoich rodziców. I odwrotnie – dziecko o przeciętnych umiejętnościach często chwalone przez rodziców może osiągnąć znaczne postępy w rozwoju i osiągnąć więcej. Dzieje się tak ponieważ dziecko takie wierzy w siebie (rośnie w poczuciu zadowolenia z siebie) i jest często zachęcane do dalszego działania. Dobrym przykładem są tutaj dzieci w znacznym stopniu upośledzone lub osoby niepełnosprawne które dzięki motywacji ze trony rodziców potrafią wiele w życiu osiągnąć.
Zastanów się:
Jak twoi rodzice wpłynęli na Twój obraz własnej osoby? Czy możesz podać jakieś konkretne, szczegółowe przykłady lub wydarzenia z dzieciństwa?
Wpływ otoczenia na obraz własnej osoby
Zapewne w znacznym stopniu na to jak odbieramy siebie ma wpływ nasze otoczenie. Ludzie z którymi przebywamy na co dzień. W przeszłości były to osoby które oprócz rodziców otaczały cię w domu np. rodzeństwo. Znaczący wpływ mieli również rówieśnicy w szkole i dzieci na podwórku. Ich sposób oceny naszych zachowań mógł potwierdzać przekonania wyniesione z domu lub im zaprzeczać.
Przykładowo dziecko w pełni akceptowane przez rodziców może zostać przez kolegów odrzucone. Powody takiego zachowania są różne ale często zdarza się , że bardzo błahe, powierzchowne. I tak mądry, wrażliwy chłopiec zostaje odrzucony przez rówieśników z powodu swojej nadmiernej tuszy. Ładna, delikatna dziewczynka zostaje odrzucona przez koleżanki z powodu noszenia okularów. Powody są różne, wystarczy, że dziecko jest w jakieś umiejętności słabsze od innych. Niestety takie sytuacje odciskają głębokie piętno w psychice dziecka na całe życie. Dzieci te czują się gorsze i nic nie warte. Pół biedy jeśli maja wspierających rodziców ale jeśli pozostają same z tym odrzuceniem to rówieśnicy utwierdzają ich w przekonaniu o ich „gorszości”.
Bywa też, że dziecko negatywnie oceniane przez rodziców znajduje dla odmiany aprobatę wśród rówieśników. Pozytywna ocena otoczenia podbudowuje jego poczucie wartości. Oczywistym jest fakt, że najkorzystniejsza jest sytuacja gdy pozytywny obraz wyniesiony z domu zostaje utrwalony przez otoczenie. Co ważne, im bardziej jesteś osobą wrażliwą tym bardziej zwracasz uwagę na opinie innych osób. Wtedy negatywne oceny tym bardziej utrwalają się w naszej psychice. Rany zadane przez otoczenie tym bardziej nas bolą i dotykają.
Zastanów się:
Czy była jakaś osoba, która w czasie Twojego dzieciństwa miała wpływ na kształtowanie się Twojego obrazu siebie? Czy był to wpływ negatywny czy pozytywny?
Składniki wpływające na obraz własnej osoby
Oceny rodziców i otoczenia na Twój temat dotyczyły w znacznym stopniu czterech podstawowych zagadnień: tego jak wyglądasz, co potrafisz, jakie masz cechy i ile znaczysz.
Ludzie mają tendencje zachwycać się tym co ładne i zewnętrznie błyszczące. Dlatego od dziecka tak ważne jest dla nas to jak widzą nas inni. Zastanawiamy się nad naszym wyglądem. Z przyjemnością przyjmujemy komplementy na nasz temat. Natomiast negatywne opinie bardzo nas ranią i pozostają w sercu na długo.
Jak wyglądam?
Od dziecka zadajemy sobie więc pytanie: „Jak wyglądam?” i obraz swojego wyglądu kształtujemy na podstawie opinii innych. Nie ważne, że z grubego dziecka o którym pisałam wyżej wyrośnie przystojny mężczyzna. To nic, że się zmieniamy. W głowie z dzieciństwa na całe życie pozostaje negatywny obraz na temat swojego wyglądu. Możliwe też, że ta dziewczynka w okularach wyrośnie na piękną kobietę (może zacznie nosić szkła kontaktowe) ale podświadomie będzie się czuła brzydsza od innych kobiet. Jeśli więc wcześniej cierpieliśmy z powodu naszego wyglądu to ten niewłaściwy obraz pozostanie.
Podobnie dzieci zupełnie nieciekawe zewnętrznie ale które były zawsze chwalone będą żyły w przekonaniu o swojej wyjątkowości. Nawet jako już dorosłe osoby będą się uważały za całkiem atrakcyjne zewnętrznie.
To jak oceniamy siebie mamy w głowie
Osoby bardzo atrakcyjne mogą mieć kompleksy i przez to zaprzeczać swojej atrakcyjności. Z kolei osoby dość przeciętne mogą podkreślać swoje walory i czuć się atrakcyjnymi. Co ważne, wcale nie musimy być kimś wyjątkowym aby mieć właściwy obraz siebie. Czasami osoby nieciekawe zewnętrznie mają zdrowy obraz siebie i starają się eksponować to co ładne. Po prostu wiedzą, że są atrakcyjne nie tylko zewnętrznie ale i wewnętrznie.
Zastanów się:
Jak Twój wygląd był odbierany w gronie rówieśników? Czy był to obraz zbliżony do tego co słyszałeś od rodziców?
Najważniejsze w tym wszystkim jest to abyśmy byli świadomi, że media w dużej mierze mają wpływ na to jak odbierają nas inni . Telewizja, radio, bilbordy itp. kreują bowiem wizerunek osoby jaka masz się stać. Kreują aby sprzedać odpowiednie produkty. Nasza podświadomość rejestruje więc to wszystko co słyszy: masz być szczupły – weź pigułkę, masz mięć piękne, błyszczące włosy- weź pigułkę, masz mieć piękne nogi, bez cellulitu – weź pigułkę. Można tak wymieniać jeszcze długo. Chodzi jednak o to, że my wszyscy pod wpływem tych reklam przyjmujemy określone kanony wyglądu. I to musi być ten a nie inny wygląd. W domyśle wygląd perfekcyjny, bo jeżeli go nie przyjmiesz to jesteś nie ładny. Warto więc pamiętać, że pod wpływem reklam rówieśnicy oceniają czy jesteś modnie ubrany, odpowiednio uczesany i wydepilowany 😉
Pomyśl wiec o sobie i zastanów się:
Kim ja w tym wszystkim jestem i jak ja odnoszę się teraz do mojego wyglądu?
O kolejnych aspektach wpływających na obraz własnej osoby napiszę w następnym artykule a teraz pora na
Wnioski:
Obraz własnej osoby ukształtowany zostaje w znacznym stopniu przez naszych rodziców. Nijako automatycznie przekazują nam oni swoje spojrzenie na świat a często i swoje kompleksy. Dziecko doceniane i zachęcane przez rodziców ma pełne szanse zbudowania właściwego obrazu siebie. Natomiast niedowartościowany ojciec czy matka znajdzie i wypunktuje wszystkie niedociągnięcia u swojego dziecka. Często robią to w dobrej wierze abyśmy się poprawili i ulepszyli nasze wady. Niestety działania takie przynoszą odwrotny skutek i dziecko zakodowuje w głowie poczucie swojej niskiej wartości.
Duże znaczenie ma również wpływ otoczenia. Rówieśnicy bywają bardzo krytyczni i szybko wypunktują nasze słabe strony. To co usłyszeliśmy w dzieciństwie ma ogromny wpływ na nasze życie ponieważ pozostaje zakodowane w psychice. Warto być świadomym tych mechanizmów w dorosłym życiu.
Dlatego tak ważne jest abyśmy ukształtowali swój własny STABILNY obraz tego kim jesteśmy i jak odbieramy siebie. Pisałam więcej o tym w artykule „Jak obraz własnej osoby wpływa na poczucie wartości„. Często bowiem robimy wszystko aby zyskać akceptację rówieśników. Przybieramy więc różne pozy i zakładamy maski na twarz aby nas nie odrzucono w towarzystwie. Jak pisałam w artykule „Dlaczego zakładamy maski na twarz?” ma to jednak swoje negatywne skutki.
Ludzie często oceniają nas przez pryzmat naszego wyglądu. Pora więc zastanowić się jaki jest mój prawdziwy obraz jeśli chodzi o mój wygląd. Czy chcę aby był on sterowany zewnętrznie? Czy może jednak ja sam mam określoną osobowość którą chcę wyrazić przez swój wygląd i sposób ubierania się? Media kreują bowiem to jak masz wyglądać a często i nasi rodzice czy rówieśnicy którzy maja określoną wizję co do naszego wyglądu. Myślę, że nie warto iść w sztampowość. Jesteś przecież wartościową, niezależną osobą która powinna decydować o tym jak chce kształtować siebie.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jak obraz własnej osoby wpływa na poczucie wartości? [czytaj]
Dlaczego zakładamy maski na twarz? [czytaj]
Lęk przed oceną innych a samoakceptacja [czytaj]
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. SINGLOMANIA została stworzona żebyśmy mogli pomagać a także dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Jeśli masz pytanie napisz do nas: singlomania@op.pl