Dzieci przyszłości. Czy wiesz, że…?

dzieci przyszłości
Nieunikniona przyszłość dzieci
Jak wynika z prognoz Światowego Forum Ekonomicznego 65 proc. dzieci rozpoczynających dziś naukę w szkołach podstawowych będzie w przyszłości pracować w zawodach, które dziś jeszcze nie istnieją
Przyszłości nie jesteśmy oczywiście w stanie przewidzieć. Należałoby jednak przemyśleć jak może wyglądać nasza (a przede wszystkim naszych dzieci) przyszłość zawodowa. Rozważyć czy możemy się jakoś przygotować do tego co nas na rynku pracy czeka.
Czy mamy szanse w jakiś sposób ukierunkować nasze dzieci?
Ukierunkować tak aby mogły one w przyszłości sprostać wymaganiom dynamicznie zmieniającego się świata.
Przyszłością dla dzieci obok języków obcych będzie również język kodowania. Dzieci od najmłodszych lat powinny być zachęcane do rozwijania umiejętności cyfrowych poprzez gry i zabawę. Jednocześnie dziecko od najmłodszych lat powinno być uczone, że na komputerze nie tylko można się bawić ale także można coś stworzyć. W ten sposób jakby automatycznie uczy się logicznego myślenia i rozwiązywania problemów. Co więcej uczy się kreatywności. Stworzenie czegoś własnego daje dużo więcej satysfakcji niż tylko zabawa.
Świat się zmienia. Cyfryzacja, robotyzacja a także coraz bardziej rozpowszechniona automatyzacja może doprowadzić do zniknięcia bardzo wielu miejsc pracy.
Przede wszystkim istotną kwestią są kompetencje. Większość z obecnie pożądanych umiejętności okaże się w przyszłości mało cenionych. Dlatego warto otworzyć się na idące zmiany i spróbować się dostosować do tego co nieuniknione.
Niestety, większość z nas wierzy, że za 10 lat nadal będzie pracowało w obecnych swoich zawodach. Paradoksalnie widzimy zachodzące w świecie zmiany, zauważamy transformacje na rynku pracy ale wciąż liczymy na to, że nas to nie dotyczy. Wierzymy bowiem, że nas te zmiany nie dotkną.
Nic bardziej mylnego. Rozwój technologi jest obecnie na niebywale wysokim poziomie i wcześniej czy później sztuczna inteligencja zastąpi większość prac wykonywanych przez człowieka. Już teraz znikają niektóre zawody a w ich miejsce pojawiają się nowe. A koronawirus jeszcze bardziej przyśpieszył informatyzację.
W przyszłości w znacznej mierze istotne będą
Zawody związane ze sztuczną inteligencją
Jeśli chcesz być „pracownikiem przyszłości” pora aby stać się bardziej otwartym na nowe wyzwania. To fakt, że roboty potrafią naprawdę wiele ale jednak nadal nie mają wszystkich umiejętności jakie posiada człowiek. Sztuczna inteligencja pozbawiona jest bowiem inteligencji emocjonalnej. A to właśnie ta emocjonalna inteligencja, decyduje o naszym sukcesie na rynku pracy.
Jeszcze długo potrzebna będzie umiejętność sprawnego i skutecznego wykorzystywania sztucznej inteligencji. Obsługa, wyszukiwanie i tworzenie odpowiednich treści (umiejętne ich wykorzystywanie) gotowość do racjonalnego rozwiązywania problemów. Ważną rolę nadal będzie odgrywała umiejętność organizacji pracy zespołowej. Zdolności do zarządzania pracownikami, organizowanie zadań, zwłaszcza tam gdzie sukces zależy od dobrej (odpowiednio prowadzonej) komunikacji.
Najwyższa pora aby sobie uświadomić, że umiejętności zdobyte w szkole będą niewystarczające i często nieaktualne, a co za tym idzie staną się nieprzydatne w pracy w przyszłości. Na topie będą więc pracownicy którzy nadążyli za idącymi zmianami. W odpowiednim momencie byli na tyle otwarci i elastyczni na zmiany, że postawili na ciągły rozwój i zdobywanie nowych umiejętności. Pozwoli im to na łączenie ze sobą różnych zdobytych umiejętności i kompetencji. Wykorzystywanie i łączenie kompetencji biznesowych, strategicznych i ogólnie opartych na znajomości IT już teraz doceniane jest przez pracodawców.
Wnioski:
Reasumując należy zadbać o takie umiejętności jak:
- zdolności przywódcze (zarządzanie ludźmi) i organizacyjne
- rozwój umiejętności odnośnie analizowania sytuacji, różnych danych i informacji
- umiejętność wykorzystania tych informacji
- w tym umiejętność analitycznego i logicznego myślenia
- logiczne rozumowanie
- chłodna analiza faktów oraz ocena pomysłów
- sprawne podejmowanie decyzji
- wdrażanie różnych nowych rozwiązań
Postaw także na rozwój osobisty. Świat idzie do przodu i kompetencje które kiedyś były uznawane za zawodowe (a wręcz specjalistyczne) mają obecnie coraz bardziej charakter ogólny. Przykładem mogą być niektóre kompetencje informatyczne które przeszły do kompetencji ogólnych. Obecnie są one po prostu niezbędne w wielu zawodach. Dlatego warto wciąż się dokształcać i rozwijać zawodowo.
Najważniejsze jednak abyś był osobą kompetentną, samodzielną i odpowiedzialną. Poczucie własnej wartości pomoże Ci wykazać się innowacyjnością i decyzyjnością. Zadbaj także aby i Twoje dziecko znało swoją wartość i w przyszłości umiało się znaleźć na rynku pracy. Jak najczęściej zachęcaj je do kreatywnego tworzenia a nie tylko biernego korzystania z podsuniętych mu rzeczy.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Praca a zdrowie. Czy wiesz, że…? [czytaj]
Cytat dnia. Mądre słowa Meryl Streep [czytaj]
Róża Jerychońska. Zmartwychwstanka [czytaj]
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. SINGLOMANIA została stworzona żebyśmy mogli pomagać a także dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Jeśli masz pytanie napisz do nas: singlomania@op.pl
Na yotubowym kanale Wideoprezentacje Ator w pewnym stopniu też ten temat omawia. Skomentował tam badania przeprowadzone dla Ericssona odnośnie pragnień użytkowników. Ator zwrócił w omówieniu uwagę na to ile i jak wiele zawodów zniknie przejętych przez sztuczną inteligencję. Od dziennikarzy po prawników. Mnie to prawdę mówiąc przeraża, bo różne formy sztucznej inteligencji w znacznym stopniu przejmą kontrolę nad naszym życiem 🙁