Jaką kobietę na żonę? Wybór partnerki

jaką kobietę na żonę
Jak znaleźć kobietę na żonę?
Spotykając na swojej drodze kobietę wartą Twojej uwagi zapewne zastanawiasz się jaka powinna być idealna partnerka na żonę.
Jeszcze nie tak dawno znajdowaniem dla nas partnera na życie zajmowała się swatka. Główną decyzję co do współmałżonka podejmowali rodzice. Dziś jednak najczęściej wyboru dokonują sami młodzi ludzie. Często wybór taki dokonywany jest pod wpływem zakochania. A jak wiemy w fazie zakochania przypisujemy partnerowi cechy zgodne z naszymi własnymi oczekiwaniami. Pociąga to za sobą określone konsekwencje. Wybór emocjonalny nie jest bowiem wyborem wolnym.
Dlatego warto przyjąć rady ze strony starszych, życzliwych nam osób. Jak najszybciej poznać partnerkę z naszymi rodzicami, z nasza rodziną i przyjaciółmi. Oni bowiem, ponieważ nie są zaangażowani uczuciowo, poradzą nam najlepiej. Ich spojrzenie będzie bardziej obiektywne.
Wybierając kobietę na żonę kieruj się racjonalnymi przesłankami.
- Atrakcyjność fizyczna
- Relacja z litości
- Światopogląd
- Reakcja na otoczenie
- Reakcja na trudności
- Warunki materialne
- Wiek
- Gotowość do małżeństwa
Atrakcyjność fizyczna wybierając kobietę na żonę
Wygląd zewnętrzny kobiety, jej atrakcyjność fizyczna, zdecydowanie nie powinna być głównym kryterium wyboru.
Dla większości z nas jest to oczywiste, choć w większości wolimy aby druga osoba była dla nas pociągająca. Zwłaszcza w młodym wieku dużą role odgrywa wygląd zewnętrzny. A tym bardziej dla mężczyzn którzy są głównie wzrokowcami. Impulsy zewnętrzne działają na młodych którzy są pod wrażeniem wdzięków kobiecych. Zdarza się, że osoby bardziej impulsywne pod wpływem chwili decydują się na głębszą relację.
Niemniej jednak traktowanie wyglądu zewnętrznego jako kryterium wyboru współmałżonka – to zdecydowanie za mało. Co będzie gdy Twoja partnerka przestanie być atrakcyjną kobietą? Czy będziesz umiał nadal z nią żyć? A może będziesz szukał innych atrakcyjnych kobiet?
Relacja z litości
Zanim podejmiesz decyzję o ślubie zastanów się czy nie robisz tego z litości. Fakt, że masz dobre serce i starasz się komuś pomóc jest bardzo szlachetny. Życzliwość jest wskazana w relacjach przyjacielskich ale nie wystarcza w relacjach małżeńskich. Małżeństwo bowiem nie jest „łodzią ratunkową” tylko długotrwałą, głęboką relacją partnerską. Rodzajem wspólnoty życiowej dwojga ludzi. Nie powinno być tworem który jest lekarstwem na inne problemy. Jeśli więc masz myśli typu: „ Muszę się z nią ożenić bo sama sobie nie poradzi” to jest to zły doradca. Czasami słyszy się również, że młodzi ludzie decydują się na małżeństwo bo:
„Jeśli go/ją zostawię to zupełnie się stoczy”
„..tylko przy mnie się zmieni i przestanie pić”
„..jak odejdę to mi tego nigdy nie wybaczy”
Zdarza się nawet, że młodzi ludzie ulegają szantażowi ze strony drugiej osoby. Decydują się na małżeństwo bo słyszą:
„Jeśli mnie odrzucisz to popełnię samobójstwo”
„Jak mnie zostawisz, zabije się”
„Jak możesz mi to robić? Jesteśmy stworzeni dla siebie”
Nawet najbardziej szlachetna i szczera litość nie może być podstawą udanego małżeństwa.
Jeśli masz poczucie, że pobierasz się z kobietą z litości to automatycznie ustawiasz ją w roli biernego biorcy a siebie w roli zbawczego dawcy. Układ taki jest więc zaprzeczeniem równej godności osób. Zazwyczaj układ taki kończy się pretensjami wobec osoby poślubionej „ To ja dla ciebie robię tak wiele a ty teraz tak…”. Możesz również spotkać się z sytuacjami w których będziesz czuł się wykorzystywany przez osobę z którą jesteś.
Światopogląd wybierając kobietę na żonę
Dobrze aby był zbieżny z Twoim podejściem do życia. Wtedy będziecie mieli wspólną płaszczyznę do rozwiązywania problemów. Gorzej gdy Ty i ona macie zupełnie inne podejście do życia. Na początku znajomości jest to fascynujące ale potem w małżeństwie prowadzi do dużych trudności. Trudno bowiem dojść do porozumienia gdy mamy odmienne chociażby wartości wyższe: natury moralnej, duchowej czy etycznej. Wasza różnica poglądów będzie obecna na każdym kroku w życiu codziennym a także przy wychowaniu dziecka.
Nigdy nie decyduj się na małżeństwo w przekonaniu, że zmienisz czyjś światopogląd. Wiele osób ma tendencje do przyjmowania na siebie rodzaju „misji aby komuś wyprostować myślenie”. Jeśli zdecydujesz się na ślub z chęcią nawrócenia współmałżonki na swoje przekonania i światopogląd, to po latach możesz odczuwać rozczarowanie związkiem.
Reakcja na otoczenie
Aby móc poznać jakimi wartościami w życiu kieruje się twoja partnerka spotykajcie się w sytuacjach normalnego życia. Nie sposób poznać charakteru drugiego człowieka gdy spotykacie się tylko na randkach w kawiarni, parku czy siedząc w kinie. Typowe sytuacje codziennego życia pokażą Ci jaką kobietą jest Twoja wybranka. Możecie razem ugotować obiad, przygotować się i wyjechać na jakiś dłuższy wyjazd, zaproś ją też na spotkanie rodzinne. Zaobserwuj jak Twoja partnerka odnosi się do swoich (ale i Twoich) rodziców, jak odnosi się do rodzeństwa i jak odnosi się do waszych znajomych. Czy akceptuje Twoich znajomych i rodzinę?
Co ważne: Nie miej złudzeń. Nawet jeśli dla Ciebie jest teraz miła to po ślubie będzie Cię traktowała tak jak swoją rodzinę teraz. Są to bowiem wzorce wyniesione z domu. Sposób w jaki traktuje swoją rodzinę na co dzień będzie chciała wprowadzić (oczywiście podświadomie) do waszego małżeństwa po ślubie.
Osoba która ma tendencje do obgadywania otoczenia też nie jest najlepszą kandydatką na żonę. Za jakiś czas zacznie być niezadowolona z Ciebie. Wtedy możesz być pewien, że wszyscy się dowiedzą jakie masz niedociągnięcia 😉
Reakcja na trudności
Obserwuj również swoją partnerkę w trudnych sytuacjach. Jak zachowuje się przed stresującymi egzaminami? Co robi gdy sprawy potoczą się nie po jej myśli? Czy umie racjonalnie podejść do zaistniałego problemu?
Jeśli podniosła na Ciebie głos a czujesz, że nie miała racji to zastanów się czy przypadkiem takie sytuacje nie będą powtarzały się częściej po ślubie. W małżeństwie bardzo często będziecie mieć różne kłopoty. Dobrze by było abyś związał się z osoba na którą możesz liczyć. Czy uważasz, że osoba którą wybrałeś jest w stanie razem z Tobą pokonywać wszystkie trudności?
Co ważne: Nawet jeśli się pokłóciliście to czy byliście w stanie szybko sobie wybaczyć. Czy umiecie sobie wybaczyć całkowicie?
Warunki materialne wybierając kobietę na żonę
Niektórzy twierdzą, że pieniądze nie są najważniejsze w życiu. Nie będę tutaj polemizowała ale uważam, że decydując się na ślub z kobietą mężczyzna powinien być świadomy swojej sytuacji materialnej. Powinien wiedzieć czy będzie w stanie utrzymać rodzinę. Obecnie wiele kobiet decyduje się uczestniczyć w życiu zawodowym. Tym lepiej dla mężczyzn. Zastanów się jak sobie poradzicie finansowo. Jakie macie wyobrażenie, jak sami będziecie materialnie odpowiadać za swoją rodzinę? Zapewne będzie się to wiązało z obniżeniem standardu życia. Czy mimo to będziecie umieli cieszyć się, że samodzielnie żyjecie razem?
Wiek
Decydując się na małżeństwo warto uwzględnić wiek swojej wybranki. Innymi słowy czy nie jest jeszcze za młoda. Może warto poczekać aż zamknie się jakiś etap w życiu np. edukacyjny. Z drugiej strony zbyt długie czekanie na ślub (w wieku około 30 i więcej) też nie jest wskazane. Każda z osób ma już wtedy bowiem pewien etap dorosłego życia za sobą. Własne nawyki i przyzwyczajenia które po ślubie mogą irytować partnera. Małżeństwo może być również zagrożeniem dla dotychczasowego wygodnego życia samemu ze swoimi własnymi przyzwyczajeniami.
Kolejna kwestia to duża różnica wieku. Trzeba się dobrze zastanowić przed podjęciem decyzji o ślubie ze starszą partnerką. Czy to małżeństwo będzie faktycznie równorzędne? Czy może po jakimś czasie okaże się, że jesteś traktowany jak „synuś” do wychowania na grzecznego chłopca. Wiele kobiet ma tendencję do „matkowania” a przy dużej różnicy wieku jest to tym bardziej prawdopodobne. Czy znajdziesz się w takiej roli?
Podobnie panowie którzy decydują się na ślub z dużo młodszą od siebie partnerką powinni być świadomi konsekwencji takiej decyzji. Jedną z nich jest fakt, że wiele młodych kobiet decyduje się na poślubienie starszego od siebie mężczyzny (nawet około 20 lat) bo kusi je możliwość wejścia od razu w ustabilizowane życie. Decydują się na takie małżeństwo aby uniknąć wieloletniego dorabiania się mieszkania, samochodu itd. Wtedy różnica wieku nie tak bardzo odczuwana na początku, z biegiem lat dokucza coraz bardziej. Zwłaszcza gdy od początku ze strony kobiety nie było uczucia i kierowały nią tylko względy materialne.
Jeśli natomiast jesteś pewien Waszych uczuć to uważam, że różnica wieku nie powinna stanowić przeszkody do wzięcia ślubu. A na pewno nie należy patrzeć na to co myślą i powiedzą o tym inni. To Twoje życie i Twój wybór.
Gotowość do małżeństwa wybierając kobietę na żonę
Na koniec jeszcze jedna ważna kwestia czyli pytanie „ Czy jestem dojrzały do małżeństwa?” Taka samoświadomość jest bardzo istotna przy wyborze partnerki. Na ten temat napiszę oddzielny artykuł.
Teraz chciałabym tylko poruszyć jeszcze aspekt niepełnosprawności w kontekście dojrzałej decyzji. Tak naprawdę jeśli kogoś szczerze kochamy to fakt kalectwa czy ciężkiej choroby nie powinien mieć wpływu na naszą decyzję co do ślubu. Należy się jednak poważnie zastanowić czy rzeczywiście jesteś w stanie ponieść ten ciężar przez całe życie. Z całymi tego konsekwencjami (stan może się znacznie pogorszyć). Czy przypadkiem nie robisz tego z litości jak już wcześniej napisałam. Na pewno nie warto robić drugiej osobie nadziei jeśli nie jesteś w stu procentach przekonany do swojej miłości.
Wnioski:
Warto zastanowić się i rozważyć swoje przemyślenia zanim zdecydujesz się na małżeństwo. Często przypisujemy drugiej osobie cechy jakie chcielibyśmy aby dana osoba posiadała. Dzieje się tak zwłaszcza w fazie zakochania gdy mamy tendencję „patrzeć przez różowe okulary”. Tłumaczymy wtedy zachowania partnera na jego korzyść. Nawet gdy takie zachowania wydają nam się nieciekawe lub irytujące to podświadomie udajemy, że ich nie widzimy. Pisaliśmy na ten temat w artykule „Akceptacja partnera. Czy wszystko tolerować?”
Niestety tak jak Twoja partnerka zachowuje się teraz w różnych sytuacjach, to w podobny sposób będzie zachowywała się w przyszłości. Co więcej, teraz bliska Ci osoba „hamuje” niektóre swoje nawyki na rzecz tego aby jak najlepiej wypaść na spotkaniach z Tobą. Przykładem może być agresja gdzie większość kobiet stara się na początku znajomości ją ukryć bo przyjęło się, że kobieta powinna być delikatna i subtelna. Podobnie jest z nadużywaniem alkoholu gdzie kobieta stara się nie pić za dużo bo przyjęło się, że kobiecie nie wypada. Potem po ślubie wszystko wyjdzie ze zdwojona siłą. Dlatego tak ważne jest abyś obserwował kandydatkę na żonę w różnych sytuacjach życiowych.
Zdarza się również, że zakochany mężczyzna liczne konflikty kobiety z otoczeniem uzna za cechę silnego charakteru a może wręcz dzielność czy odwagę. Nie zauważy w tym brutalności i agresywności. Podobnie jej patologiczną zazdrość odbierze jako wyraz wielkiej miłości.
Poglądy na małżeństwo
Warto również porozmawiać z przyszłą żoną jak widzi wasze wspólne małżeństwo. Jest to istotne aby potem po ślubie nie okazało się, że macie zupełnie inne wartości rodzinne wyniesione z domu. Może okazać się przykładowo, że zupełnie inaczej wyobrażacie sobie codzienne życie w małżeństwie. Możecie również mieć inne podejście co do liczby dzieci czy sposobu ich wychowania. Myślę, że istotna jest tutaj również etyka współżycia seksualnego i wierności.
Bardzo ryzykownym krokiem jest wchodzenie w małżeństwo nie znając poglądów swojej partnerki. Różnice w rozstrzygnięciu spraw najważniejszych mogą potem doprowadzić do rozpadu małżeństwa.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jak znaleźć kogoś podobnego do nas [czytaj]
Akceptacja partnera. Czy wszystko tolerować? [czytaj]
Zachowania które niszczą związek [czytaj]
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. SINGLOMANIA została stworzona żebyśmy mogli pomagać a także dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Jeśli masz pytanie napisz do nas: singlomania@op.pl