Lęk przed oceną innych a samoakceptacja

Lęk przed oceną gdy boimy się odrzucenia
Lęk przed oceną przez ludzi rodzi się w nas w dzieciństwie kiedy wyraźnie czujemy, że nie spełniamy oczekiwań naszych rodziców. Jesteśmy tresowani według dobrych i złych zachowań na grzeczne (czytaj „perfekcyjne”) dziecko. Jeśli byliśmy grzeczni mama pogłaszcze nas po głowie, jeśli nie, to będzie kara. I tak wchodzimy w dorosły świat gdzie oceniają nas nauczyciele, znajomi a potem pracodawca i cała rodzina.
- Lęk przed oceną dorosłych
- Zawsze będą nas chwalić, albo krytykować
- Jak ograniczyć lęk przed oceną innych?
- Poczucie tego co jest dobre a co złe jest względne
Lęk przed oceną dorosłych
Dodatkowo oceniają nas obcy nam ludzie. Bo skoro sami są ciągle przez kogoś oceniani to i sami oceniają i krytykują innych…
Bardzo odświeżającą jest świadomość, że tak w zasadzie wszyscy zapatrzeni są tylko w siebie… Więc nie ma się czym przejmować. 😉
Miałem kiedyś w swoim życiu etap kiedy bardzo przejmowałem się opinią innych ludzi na mój temat. Klasyczne „co inni powiedzą”, „co inni sobie pomyślą”. W pewnym momencie zdałem sobie jednak sprawę, że ZAWSZE będą osoby które nie wiadomo co bym nie zrobił będą mnie chwalić, albo krytykować. Warto więc pamiętać, że w naszym życiu
Zawsze będą nas chwalić, albo krytykować
Moje spostrzeżenie poszło wtedy dalej. Uświadomiłem sobie, że z tych dwóch grup niewielki odsetek będzie takich którzy będą to robić szczerze. Większość pochwał jest zwyczajnie nieszczera i wynika albo z chęci przypodobania się komuś albo z chęci zbycia drugiej osoby. Podobnie większość hejtu jest formą albo leczenia własnych kompleksów albo nieudolną próbą podreperowania własnego słabego ego.
Jak ograniczyć lęk przed oceną innych?
Odtąd w każdej sytuacji w której czułem się niekomfortowo i która wprawiała mnie w lęk przed reakcją ludzi, zacząłem zadawać sobie proste pytanie:
I co się stanie jeżeli ktoś mnie skrytykuje?
– będę się z tym źle czuł.
I co się stanie jeżeli będę się z tym źle czuł?
– będę musiał się zastanowić nad tym, czy to co zrobiłem było dobre, czy złe.
I co się stanie jeżeli będę musiał to przemyśleć?
– na przyszłość wyciągnę wnioski, więc będzie to dla mnie dobre, bo czegoś się nauczę.
Warto tu zaznaczyć, że
Poczucie tego co jest dobre a co złe jest względne
Każdy z nas inaczej bowiem odbiera rzeczywistość i otaczający nas świat. Dlatego rozważając czy to co zrobiliśmy było dobre czy złe należy kierować się głównie swoimi subiektywnymi odczuciami i doświadczeniami życiowymi. Przykładowo Ty możesz uważać, że najważniejsze w naszym zachowaniu jest to abyśmy nie sprawili komuś świadomej, wyrachowanej i przemyślanej krzywdy. Ktoś inny może mieć zupełnie inne priorytety w życiu. To jak ktoś inny to ocenia jest jego indywidualną, prywatną sprawą. Jest to o tyle ważne, że tylko wtedy nauczymy się akceptować samego siebie bez względu na to co na temat naszego zachowania myślą inni ludzie.
Wnioski:
Każdy ma swój świat w którym sam dla siebie jest najważniejszy i cokolwiek by ktoś nie mówił, to właśnie stety czy niestety tak jest. Nawet jeżeli poświęcimy życie dla drugiego człowieka, to dlatego, że wypływa to z NASZYCH zasad, czyli MY jesteśmy podmiotem i podstawą każdej decyzji. Inni ludzie interesują nas prawdziwie tylko o tyle o ile blisko są naszego świata. Dlatego jedynie najbliżsi będą z głębi serca wyrażać nam swoje opinie. Ważne jest jednak by byli prawdziwymi najbliższymi zarówno emocjonalnie jak i duchowo. Sam fakt, że ktoś jest np. naszym mężem, czy żoną niekoniecznie oznacza, że jest jedną z najbliższych nam osób. Cała reszta ludzi tak naprawdę w ogóle się nami nie zajmuje. Wyrażane przez nich opinie służą jedynie do tego aby to oni poczuli się troszkę lepiej (bo albo dzięki temu uznają się za bardziej szlachetnych, albo lepszych od nas). Ale tak właściwie dlaczego miałoby to nas obchodzić? Przecież my też mamy swój własny świat 🙂 Nasza samoakceptacja pomoże nam odpowiednio ustosunkować się do zaistniałej sytuacji.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Dlaczego zakładamy maski na twarz? [czytaj]
Jak obraz własnej osoby wpływa na poczucie wartości? [czytaj]
Relacje między ludźmi. Czy warto być sobą? [czytaj]
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. SINGLOMANIA została stworzona żebyśmy mogli pomagać a także dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Jeśli masz pytanie napisz do nas: singlomania@op.pl